STAR TREK: PİCARD


STAR TREK : PİCARD


  

Star Trek: Picard, Kirsten Beyer, Akiva Goldsman, Michael Chabon ve Alex Kurtzman tarafından CBS All Access için oluşturulan bir Amerikan web televizyon dizisidir. Star Trek serisinin sekizinci serisidir ve Jean-Luc Picard karakterine odaklanmıştır

 

Bölüm 1 : Episode #1.1  (23 Ocak 2020)

Garip bir rüya ile bölüme giriş yapıyorsunuz ne olduğunu anlamaya çalışırken. Daha sonra bir çiftin date gibi bişeyde takılırken ortaya aniden çıkan suikastçılarla kavga ederken buluyorsunuz ve bir kadın birden savaş robotuna dönüp herkesi öldürüyor. Arada uzun bir dizi introsu ile devam ediyorsunuz.
İlk başta gördüğümüz yaşlı adama oramiral diye sesleniliyor. İntrodan sonra güzel pitbuluyla bahçelerde gezen oramiral daha sonrasında bir röportaj gibi bişeyde bayağı sıkıştırıyorlar. 92.143 bin kişinin ölümünü soruyorlar ve yaşlı amcamız bayağı sıkışıyor. Ve burada yaptığı hatalarını yüzüne vurmasya çalışan kadına bir sinir oluyorsunuz. Tabi ki hata değildi yapması gereken şeyleri yapmış adam azıcık vicdan.

Oramiral ve baştaki robota dönüşen kadın buluşuyorlar ama birbirlerini tanımıyorlar. Bu arada adam kadını evine alıyor ve kadının adı Dahj, adamın ise Jean-Luc. Sabah kalktığında kadının kaçıyor. Adam Yıldız Filosuna.
Dizide inanamayacağınız teknolojiler görüyorsun bu da beni cidden hoş etti. Mekan tarzı olsun karakterler olsun cidden çok iyi. Jean çıkıp sadece kendinin ulaşabildiği bir tabloya gidiyor. Eşya 227.67 ,2369 yılında yapılmış bir tabloya bakıyor. Tablonun adı Kızım “daughter” mış. Index söylüyor. (Index bir hologram olarak hizmet veren insan kılığında bişey)

2399 yılında gerçekleşen bu olaylarda kadın adamı tekrar buluyor ve başta izlediğimiz satranç oynayan diğer bir adam mı desem artık adı data olan bir android bu kadının resmini 30 yıl önce ciziyor. Fakat Juan data’nın hayatını onun için feda etmesinden hep rüyalarında onu görüyor.

Konuşurlarken birden kadınaa tekrardan inme iniyor ve tekrar robota dönüşüyor. İnanamadığım şekilde kadın ölüyor. Evet CİDDEN ÖLÜYOR DAHA İLK BÖLÜMDE. Saldıranlar ve tükürükle öldürenler sentetikti.
Daystorm enstitüsüne giden Juan etten kemilkten ve duygulu bir android yapmayı umuyor. Fakat konuştuğu kadın Dahj’dan bir tane daha yani ikizi olduğunu söylüyor. Ve bölüm böylece bitiryor.

Bölüm 2: Maps and Legends

 


Kutlama günlerinde plastik insanlardan F8 resmen bir dünyayı yıkarak başlıyor bölüm ne nasıl oldu diyemeden 5-6 kişi öldürüp kendini de feda eden F8 adeta bir savaş başlatıyor ama neden?.

Kız kardeşini bulan adam kızın(yani dahj’ın ikizinin Dr.Asha) dünya dışında olduğunu öğrenince ilk bir şok oluyor. Kızı bulmak için çeşitli oyunlarla plan yapan Juan yola çıkmak için hazırlanıyor. Fakat istediğini bir kadın amiral yüzünden alamıyor.

Bir gemi bulmak için çabalayan Juan Picardi onun için hayatını feda eden adamın kızının ikizini bulmak için herşeyi yapmaya hazırdır.

Bu bölümde daha çok kişiler arasında uzun konuşmalar olduğundan fazla bişey yazamadım. 

Bölüm 3: The End is the Beginning


Bulamadığı gemisine pilot bulmak için ucan bir taksiyle çölün ortasına gelen picard 86lık bir şarapla kadınla konuşur.

Ritto yani kadın başka birini önerir buna giden picardi manyak  gibi görünen ama aynı düşünce yapısına sahip bir adamla konuşmaya başlar.

Evden tam çıkacak olan picard tekrardan aynı kişiler tarafından saldırıya uğrar. 

Evdeki 2 dostu sayesinde atlatırlar ve son olarak enstitüde konuştuğu doktor son kişiyi arkasından vurup gelir.

Daha sonra bir deli tarafından Dr.Asha’nın kimliği açık edilir ve Dahj’un öldüğünü söyle. Annesini arayıp haber alıyordur ama bir anda bayılır ve ne olduğunu anlayamaz.

Dr.Asha’yı aramak için Picardi. Pilot , Jurati ve Raffi Kızı bulmak için yola çıkarlar.


Bölüm 4: Absolute CandorGemide odasını hologramla donatmış picard ile başlayan bölümde tekrar geçemeyeceğini düşündüğü bir rota çiziyor.

Dr.Asha delinin neden öyle tepki verdiğini ve neler anlatmaya çalıştığını kavramaya çalışırken bir yandan da aığı olan adamla uğraşıyor.

İleride bizim dünyamız da da farklı tür yaratıklar yaşamak isterse keinlikle izin vermemeliyiz. Ne zaman bu tür film izlesem her zaman ya yok etmek istiyorlar ya da ele geçirmek. Bu durum hakkında bişeyler yapmalıyız :D

Picard girdiği yerde sefa sürerken onun için gelenler vardır. Ve önceden beri tanıdığı onun iiçin daha uygun bir yer bulmaya çalıştığı ve rahat 20 25 yıldır sadece kadınlarla yaşayan bir erkeği yanına almak için çabalıyor.

 Adı Elnor fakat Elnor ihtiyara o kadar iyi davranmıyor çünkü onu bırakıp gittiğini ve hiç özlemediğini düşünüyor.
Fakat daha fazla güç gerek çünkü Tal Shair’den önce Dr.Asha’yı bulması gerekiyor.

Köyden ayrılırken sadece Romuların olduğu bir yerin tabelasını ezip geçiyor ve içeri oturuyor fakat bir anda kavganın ortasında buluyor kendini kılıcını çekmiş bir şekilde.

Meydanda kavga ederlerken Elnor öyle bir dalıyor ki 3 adam 1sn de ölüyor.Ve kendini Picardi davasına adıyor.

Başka parçalanan bir gemiden pilotu kendiilerine kanal açarak çekiyorlar ve seven of nine diyerek bölüm bitiyor. 


Bölüm 5 Stardust City Rag:


Hareketli başlayan bu bölümde pilot kılık değiştirip bir adamla buluşmaya gidiyor. Buluşacağı adam hem kertenkele hem de bölüm başında adam öldüren bir tip.

Daha sonrasında diğerleri de pilota katılıp planlarını devam ettiriyorlar ve sonrasında  Raffi gemiden ayrılıyor. Gabe ile buluşuyor tam anlamadım ama bağımlı diye Gabe bunu yanında istemiyor.Gabe Çocuğu ve bir torunu var.

Tabiki de Gabe raffi’yi istemiyor. Raffi gemiye geri dönüyor.

Bu sırada planlarını gerçekleştiren Picard Seven’ı kadına gösterdiğine kadın seven’ı tanıyor ve seven Picard’a yalan söylediğini söylüyor.

Sonuçta Maddox’u gemiye alıyorlar ve Seven Kadını öldürmüyor.Fakat sonra gemiden aldığı 2 silahla gidip kadını öldürüyor.

Maddox BAN dedikleri şeyde bir oyun olduğunu söylüyor ve sadece romulanlar değil federasyon da işin içinde olduğunu söylüyor.

Bölüm sonunda bizim Picard’ın güvendiği Jurati şerefsizi gidip Maddox’u makinelerde değişiklik yaparak öldürüyor


Bakalım ilerleyen bölümlerde neler olcak...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar