Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ?


Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ?

Sosyal medya üzerinden para kazanmak günümüzde oldukça popüler olmuş durumda. Onca insanın popülerlik hedeflerinin bu yüzden olduğunu da söyleyebiliriz.

İnsanlar her gün planlı programlı postlarını paylaşıp insanları ya bir ürüne veya başka bir kanala yönlendirip o ürünün veya kanalın büyümesini sağlıyorlar.

Bu yazıda sizlere farklı teknikler ile sosyal medya üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım. Bunlar; Satış Yaparak Para Kazanmak, Şirketler ile ortaklık ile ve İnsanlara Hizmet Vererek.

 


1-      1-Satış Yaparak Nasıl Para Kazanabilirsiniz ?


Daha önceki yazılarımda bahsettiğim dropshipping ve diğer yöntemler ile sosyal medya üzerinden sitenizi büyütmelisiniz diye yazmıştım.

Fakat burada bahsedeceğim konu sitenizden veya sitenize yönlendirme yapmadan direkt olarak sosyal medya üzerinden nasıl satış yapabilirsiniz.

Türkiye’de Facebook’un 51 milyon aktif kullanıcısı, Instagramın aktif 37 milyon kullanıcısı vardır. Bu kadar insan beraber aynı şeyleri görüyorken para kazanmamak gerçekten imkansız.

Hepimiz gün içinde boş kaldığımızda telefonlarımıza sarılıp sosyal medya üzerinde çeşitli şeyler yapıyoruz. Ama siz bu boşluklarda sosyal medya üzerinden satış yaparak doldurabilirsiniz.

Tabi Sosyal medya üzerinden satış yapmanın bazı yükümlülükleri ve gereklilikleri bulunuyor. Satışlarınızı resmileştirilmeli ve kazancınızın vergisini ödemelesiniz.

Bu yöntemde uygulamanız gereken önemli konular var. Bunlardan ilki Profesyonelce davranın.
Burada vurgulamak istediğim paylaştığınız postlara saçma efektler uygulayıp paylaşmayın. 

Ürünlerinizin fotoğraflarını sade bir beyaz arka plan ile çekebilirsiniz. Minimalist bir şekilde çok profesyonel işler çıkarabilirsiniz.

Böylece profilinize gelen müşterilere güven vereceksiniz ve sizin ürünlerinizi kaliteli olarak görecektir.

Diğer bir önemli nokta ise Rakip Analizi Yapın. Bu yöntem üzerindeki en önemli konulardan biri olan rakiplerinizi tartın araştırın ve piyasanıza hakim olun. Sizlere şunu demek istemiyorum

“Rakibinizin takipçilerini çalmaya çalışıp onlara satış yapın” bunu unutun.

Asıl yapmanız gereken şey ise kendi kitlenizi oluşturup rakiplerinizden daha kaliteli ürünler sattığınızı size dönen geri bildirimler ile insanlara gösterin.

İnsanlarla etkileşimizini arttırmak için ise başlarda hastagleri kullanın. Hastagler her sosyal medya mecrasının vazgeçilmezi ve kurtarıcısıdır. Sizin ürünlerinizi böylece bulabilirler ve siz de satış yapabilirsiniz.

2-        2-Şirketlerle Ortaklık ile Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanın


Belirli bir kitleniz var ve insanlar sizi takip ediyorsa bu yöntem size göre. Bu yöntemde şirketler sizlerle ortaklık kurarak sayfalarını ya da ürünlerinizi size tanıtmanız için para ödemektedir.

Bu şirketler sizlere kitleniz sayesinde ulaşmaktadır. İstediğiniz şirketlerle ortaklık kurmak istiyorsanız şirketin istediği kullanıcı kitlesine ulaşmalısınız. Piyasada bu yöntemi kullanarak bir ton para kazanmaktadır.

Bu yöntemde önemli olan tek unsur çok takipçinizin olmasıdır. Bunu başarabilmeniz için başka bir yazıda detaylı bir şekilde bahsedeceğim. 

   3-İnsanlara Hizmet Vererek Para Kazanmak

 


Hizmet sektörü fiziksel olarak da günümüzde oldukça popüler. Hizmet denilince direkt olarak akla yemek servisi yapılmasından ya da taksicilerin size sunduğu hizmetten bahsetmiyorum.

Bu yöntemdeki insanlara eliyle tutamayacağı ama hayatlarında değişik bir bakış açısı getirecek şeyler satmalısınız.

Eğer bir konu üzerinde bir bilgi birikiminiz var ise bunları insanlarla paylaşmak için onlardan para talep edebilirsiniz.

İnsanların duyabileceği her işi kolaylaştırıp insanlara sunduğunuzda bu insanlara bir hizmettir. Benim yazdıklarım sadece sizler için bir örnek ve beyninizi açıp düşünmenizi sağlamaktır.

Umarım bu yazım birilerine yararlı olur.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar